مفاهیم سئو

برای اینکه افرادی که هنوز در زمینه سئو فعالیت نکرده اند نیز مطالب نیز مطالب این مقالات را بهتر درک کنند لازم است با برخی اصطلاحات معروف در زمینه وبمسترها و طراحی سایت و موارد دیگر مرتبط با SEO  آشنا شوند.

هر چه مفاهیم را بیشتر درک کنید و بدانید، خواندن این مقالات برای شما راحت تر، لذت بخش تر و مفیدتر خواهد بود. در این بخش سعی کردیم تا بصورت مختصر در مورد برخی مفاهیم مرتبط با SEO  توضیح داده شود.

مفاهیم سئو

نام دامنه

نام دامنه یا domain name  یک شناسه برای شناسایی یک یا تعداد بیشتری IP است. به عنوان مثال، نام دامنه google.com بیانگر تعداد زیادی IP address است.

یکی از مزیت های وجود نام دامنه این است که دیگر احتیاجی به حفظ کردن و وارد کردن کردن آدرس IP برای ورود به یک سایت نیست و کاربران می توانند نام دامنه این سایت های گوناکون را در نوار آدرس مرورگر اینترنتشان وارد کرده و از سایت مورد نظرشان استفاده کنند. ضمنا در صورت معنی دار بودن نام دامنه، کاربر می تواند قبل از ورود به یک سایت از ماهیت و موضوع آن سایت با اطلاع گردد. همچنین از آنجایی که ممکن است آدرس IP یک سایت تغییر کند، با استفاده از نام دامین دیگر احتیاجی به دانستن آدرس IP سایت ها نیست.

زیر دامنه یا subdomain

زیر دامنه در حقیقت دامنه ایست که خودش زیر مجمعه یک domain دیگر است.مانند translate.google.com

دامنه سطح بالا

دامنه سطح بالا یا Top Level Domain که به اختصار TLD نیز نام دارد به قسمت انتهایی نام دامنه گفته می شود که پس از آخرین نقطه قرار می گیرد. به عنوان مثال com یا org یا ir همگی دامنه سطح بالا هستند.

دامنه سطح بالای جغرافیایی

دامنه سطج بالای جغرافیایی یا Geo-TLD ها به TLD هایی گفته می شوند که بیانگر منطقه جغرافیایی مانند کشور و شهر هستند.

DNS

در مفاهیم شبکه، DNS مخفف  Domain Name Server  است و وظیفه آن ترجمه نام دامنه به آدرس IP است. در شبکه های کامپیوتری، مسیریابی ها بر اساس آدرس های IP انجام می پذیرد و از آنجا که کاربران به جای وارد کردن آدرس IP در مرورگرشان از نام دامنه استفاده می کنند، DNS نام دامنه را به آی پی ترجمه می کند و سپس مرورگر می تواند به سرور مورد نظر متصا شود.

موتور جستجو

به زبان ساده موتور های جستجو در اینترنت برنامه هایی هستند که وب را برای یافتن متن، عکس، فیلم و یا هر دیتای دیگر جستجو می کنند و لیستی از نتایج را ارائه می دهند. بزرگ ترین موتور های جستجو عبارتند از Google، Bin و Yahoo از کشور آمریکا و Baidu از چین و Yandex از روسیه که هرکدام با در اختیار داشتن الگوریتم های متعدد و متفاوت تلاش دارند بهترین نتیجه را به کاربرانشان ارایه دهند.

ربات

ربات

در دنیای برنامه نویسی، ربات ها برنامه هایی هستند که به نحوی برنامه ریزی شده اند که به صورت خودکار کار هایی را انجام دهند. در دنیای اینترنت به این گونه برنامه ها Web Robot، و یا به اختصار Bot می گویند.

خزشگر وب

خزشگر وب یا Web Crawler رباتی است که در اینترنت وارد سایت های گوناگون می شوند.

  • Web Crawler
  • Web Spider/ spider
  • Web indexer
  • Automatic indexer
  • Ant

تا چند سال پیش استفاده از کلمه اسپایدر یا عنکبوت در منابع علمی بیشتر رایج بود. اتنخاب نام عنکبوت به این دلیل بود که اگر اینترنت را مانند یک تا عنکبوت و هر سایت را مانند یک گره تار عنکبوت در نظر بگیریم، همه سایت ها از طریق یک یا چند گره یا همان لینک به یکدیگر متصل شده اند و عنکبوت می تواند با حرکت بین گره ها به همه گره ها (سایت ها) دسترسی پیدا کند.

انتخاب نام Ant  یا مورچه نیز به دلیل مشابه انتخاب نام عنکبوت و به دلیل اینکه لانه مورچه دارای راهروهای متعددی است و آن راهرو ها از طرق گوناگون به یکدیگر متصل هستند، انتخاب شده است.

تعداد زیادی خزنده وب وجود دارد که می توانید نام معروف ترین آن ها را در لینک زیر بیابید.

https://www.robotstxt.org/db.html

HTTP Response code

HTTP Response code پاسخی است که وب سرور در پاسخ به درخواست مرورگر یا خزشگر وب ارسال می کند. به صورت کلی  HTTP Response code به چند دسته مهم تقسیم می شوند که کدهای موجود در هر دسته دارای معنای مشابه هستند.

کدهای 2XX  دارای معنای مثبت هستند به  عنوان مثال 200 به معنای OK است.

کدهای 3XX  دارای معنای ریدایرکت هستند به عنوان نمونه 301 به معنای ریدایرکت دایم است.

کدهای XX4 شامل  Client Error ها هستند و به عنوان نمونه 404 به معنای Not Found است.

کدهای XX5 شامل Server Error ها هستند و به عنوان مثال 503 به معنای در دسترس نبودن سرویس است.

Robots.txt

فایل robots.txt یک فایل یک فایل متنی است که در ریشه سایت قرار  می گیرد توسط آن امکان تعریف و برخی قوانین برای ربات های موتور جستجو وجود دارد.

این فایل باید به صورت  example.com/robots.txt در دسترس باشد. در مقاله های بعدی آنچه یک سئو کار باید بداند در مورد این فایل و کاربردهای آن بیشتر بحث خواهیم کرد.